Art Freedom

Agata Garbacz

Glina

 

Drobnoziarnista skała osadowa, świetny materiał do zabawy, doskonałe narzędzie do nauki.

  1. Glina umożliwia szybki i stosunkowo łatwy sukces twórczy. Zapoznając się z kilkoma prostymi zasadami obchodzenia się z gliną, każdy jest w stanie ulepić miskę, zwierzątko, kafelek, kubek czy aniołka.Trochę trudniejsze jest szkliwienie, bo to ,co sie nakłada wygląda niezbyt ładnie i zupełnie inaczej niż ma wyglądać po wypaleniu. No i szkliwo trzeba położyć równo i starannie, co nie jest mocną stroną dzieci.Szybko jednak przychodzi wprawa wraz z tolerancją wobec nieprzewidzianych efektów ( bo w piecu dzieją się takie czary, które zmieniają kolor różowy na zielony lub granatowy )
  2. Glina ćwiczy nieporadne palce, uczy staranności, bo jak zrobisz byle jak, to ci się wszystko rozleci oraz cierpliwości, bo dzieło jest gotowe po dwóch tygodniach. Rozwija wyobraźnię, uczy sztuki przewidywania, mobilizuję do dokładniejszego przyglądania się światu, bo warto wiedzieć ile nóg ma skorpion, czy ryba ma powieki i jak ma wyglądać końcówka słoniowej trąby ( mam parę książek, które czasami ratują sytuację )
  3. Lepienie z gliny jest zajęciem terapeutycznym. Podnosi poczucie własnej wartości, pozwala poczuć moc i przyjemność tworzenia, obniża poziom stresu, pomaga nabrać dystansu do siebie, likwiduję nudę, jest lekarstwem na samotność i smutek, doskonale wpływa na poczucie humoru 🙂
  4. Dzięki glinie można wykorzystać nawet minimalną sprawność dziecka, np. dziubanie palcem czy robienie wałeczków i, przy odrobinie fantazji, doprowadzić do zaskakującego efektu końcowego.
  5. To powrót do natury. Dla dorosłych, powrót do czasów dzieciństwa. Dla wszystkich jedna z niewielu możliwości wczucia się w człowieka pierwotnego sprzed paru tysięcy lat przed naszą erą.
 

Brak komentarzy do wpisu „Glina”

Komentarze zostały wyłączone.

Zostaw odpowiedź